Results 2018

Lördag 16/6
Race course 19,5km

SS2 Women

Namn Klubb Totaltid Resultat
Emma Levemyr / Theresia Uggla Västkust Surfskiklubb 01:32 1
Camilla Persson / Jenny Larsson Malmö KK 01:38 2
Eva Egnell / Jenny Åström Kalmar KK/Malml KK 01:46 3
Agneta BF / Marianne Stahlheuer Örnsbergs KS/Stockholms KK 01:50 4


SS2 Mix

Namn Klubb Totaltid Resultat
Örjan S / Ellin A Västkust Surfskiklubb 01:36 1
Erik W / Linda N Norrköping 01:49 2

SS1 Men

Namn Klubb Totaltid Resultat
Emil Torstensson Bråvikens KK 01:24 1
Martin Nordstrand Stockholms KK 01:28 2
Peter Rohde Klampenborg Kajak og Kanoklubb 01:29 3
Holger S Hamburg 01:32 4
Fredrik Wangler Örnsbergs KS 01:33 5
Johan Källmark Västkust Surfskiklubb 01:34 6
Johan Stenberg Örnsbergs KS 01:35 7
Henning Hansen Klampenborg Kajak og Kanoklubb 01:37 8
Arne Quappen NPK 01:38 9
Anders Abrahamsson PK Delfinen 01:39 10
Torbjörn Karldén PK Delfinen 01:40 11
Einar Kjerschow Nord KKK 01:43 12
Johannes Hukkanen Örnsbergs KS 01:44 13
Markus Grip Västkust Surfskiklubb 01:44 14
Leif Davidsson Helsingborgskanotisterna 01:53 15
Göran Matsson PK Delfinen 01:57 16
Erik Trosen Helsingborgskanotisterna 01:59 17

Söndag
Race course: 14,5km

SS2 Men

Paddlare Klubb Målgång Tid
1 Emil Torstensson / Magnus Siverbrant Bråvikens kanotklubb  / Kungälv KK 13:45:SS 1h 1m 6s
2 Martin Nordstrand / Jacob Holst Stockholms KK 13:46:SS 1h 1m 42s
3 Johan Stenberg / Fredrik Wangler Örnsbergs KS 13:49:SS 1h 4m 35s
4 Anders Ljungberg / Tryggve Nilsson NPK 13:51:SS 1h 6m 28s
5 Leif Davidsson / Arne Quappen Helsingborgskanotisterna / NPK 13:52:SS 1h 8m 18s
6 Torbjörn Karldén / Einar Kjerschow PK Delfinen / Nord KK 13:53:SS 1h 9m 12s
7 Örjan Skatt / Kent Owe Nilsson Västkust Surfski 13:56:SS 1h 12m 14s
8 Pedro Pontes / Richard Holm NäsetsPaddlarKlubb / Västkust Surfski 13:59:SS 1h 14m 51s
9 Markus Grip / Rasmus Victor Västkust Surfski 14:08:SS 1h 23m 55s

SS1 Women

Paddlare Klubb Målgång Tid
1 Emma Levemyr Västkust surfski 13:56:SS 1h 12m 3s
2 Teresia Uggla Västkust surfski 14:00:SS 1h 16m 21s
3 Jenny Larsson Malmö Kanotklubb 14:03:SS 1h 18m 46s
4 Eva Egnell Kalmar Surfski Klubb 14:07:SS 1h 22m 38s
5 Camilla Persson Malmö Kanotklubb 14:09:SS 1h 24m 33s
6 Agneta Bergman Fredrikson ÖKS 14:15:SS 1h 31m 12s
7 Maria Westberg Västkust Surfski 14:16:SS 1h 32m 26s
8 Marianne Stahlheuer Stockholms KK 14:21:SS 1h 37m 9s
9 Jenny Åström MKK 14:22:SS 1h 37m 43s